Hayallere Yolculuk 4. Bölüm (Yeşil Burun Adaları)
26 Aralık 2017

Kullanılmayan rögarlara gizli odalar inşa etmek!

Zaman ilerledikçe bazı şeylerin terk edilmesi kaçınılmaz tabi ki. Terk edilen ya da artık işlevini yitirdiği için kullanılmayan kanalizasyonlar kimsenin umurunda olmaz. Tabi rögar kapaklarının açık olması ve düşme tehlikesi yaratması dışında..

Rögar kapakları, kanalizasyon boruları, kanalizasyona giriş/temizlik için kullanılan rögar boşluklarını bir şekilde değerlendirmek kimin aklına gelir ki? Rögar çukurlarının ne amaçla değerlendirilebileceği de ayrı bir konu tabi..

İşlevini yitiren ve terk edilen kanalizasyon borularının ve rögarlarının bolca olduğu Milano’da bir sanatçı bunları farklı bir şekilde değerlendirmiş.

Bu kanalizasyon boşluklarını gerçek ev malzemeleriyle yeniden dizayn edip birer sanat eserine dönüştürmüş. Kimsenin yaşamayacağı ve kullanmayacağı bu odaları dikkat çekmek amacıyla hazırlamış.

Dünya’nın birçok yerinde insanlar zorlu yaşam koşulları nedeniyle yer altında yaşamak zorunda bırakılmış. Hiç kimsenin bu tür zorlu yaşam koşullarına maruz kalmaması gerektiğine dikkat çekmek isteyen sanatçı biraz mizahi biraz da trajik bir yolla bu soruna değinmiş. Yer altında yaşam, dünyada hiç kimsenin karşı karşıya kalacağı bir sorun olmamalı diyor sanatçı.

 

Kaynak: https://interestingengineering.com/secret-rooms-built-abandoned-manholes

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.