Türk futbolunda ilkler
21 Ocak 2017
Harika şömine ve soba tasarımları
25 Ocak 2017

Bildiğimiz futbol, basketbol, atletizm, voleybol gibi birçok spor dalından çok farklı tamamen eğlence amaçlı ilginç sporlar her geçen gün daha fazla ilgi topluyor.
Kimi çok zorlu kimi sadece eğlence amaçlı kiminde ciddi boyutlarda yaralanma ve hatta ölüm tehlikesi olan spor dalları bile var.

Bütün bu sporların ortak noktası tabi ki adrenalin..

 

Zorbing

Kocaman şeffaf bir balonun içine girip kendini bayır aşağı yuvarlamaya dayalı son derece baş döndürücü ve sonunuzun nasıl olacağı belli olmayan eğlenceli bol bağırmalı havalı (ama gerçek anlamda havalı) adrenalin yüklü bir spor..

 

Buzkashi

Afganistan ve Kırgızistan’ın ulusal sporu olan buzkashi, at üstünde oynanır ve en belirgin özelliği başı kesilmiş bir keçi kullanılmasıdır. Oyunun amacı ölü keçiyi kaleye ulaştırana kadar oyuncuların alıp birbirlerine vermesiyle devam ediyor. Oyun ciddi bir performans ve tecrübe gerektirir. Bu yüzden en iyi sporcular genelde 40 yaş üzeridir.

 

Timsah Bungee

Dünyanın farklı yerlerinde bungee jumpingin yeterince heyecanlı olmadığını düşünen bazı çatlak maceraperestler tarafından icra edilen oyun timsahlarla dolu nehirle atlamaktan ibaret.

Oldukça adrenalin dolu olan bu sporun, kafanızın bir timsah tarafından yakalanması gibi küçük yan etkileri var. Ancak Erin Langworthy gibi olağan üstü şansa sahip bir maceraperest, 8 Ocak 2012’de, Zambia’nın Zambezi Nehri’ne Victoria Falls Köprüsü’nden atlarken halatının kopmasıya timsahlarla dolu nehre düşer. Biz düşsek timsahların havada kapacağı bir nehirde Erin Langworthy timsahlardan kurtulmayı başarır.

 

Dağ Bisikleti

Neyse ki adrenalin düzeyi yüksek ama ölüm tehlikesi Timsah Bungee kadar korkunç olmayan sporlar da var. Yürümeye bile korkulacak alanlarda bisikletle gitmek kusursuz bir denge ve çelik gibi sinirle sahip olmayı gerektirir. Ama manzarasının harika ve çok eğlenceli olduğu da bir gerçek.

 

Limbo Pateni

Bu spor için küçük yaşta ve lastik gibi bir vücuda sahip olmak gerek. Genellikle çocuklar tarafından daha çok Çin, Hindistan gibi ülkelerde yaygın olan Limbo Pateni salonda yapılabildiği gibi sokakta ve arabaların altında da yapılmaktadır.

 

Volkan (Yanardağ) Sörfü

Tehlike düzeyinin oldukça yüksek olduğu spor, aktif yanardağın dış tarafından sörf tahtasıyla aşağı kaymaktan ibaret. Tabi bu kadar kolay değil. Koruyucu kıyafetler kask dizlik gibi malzemeler sıklıkla kullanılır. Sporu yaparken yanardağın patlamaması için de dua edilir..

 

Tren Sörfü

Özellikle Hindistan ve Güney Afrika’da icra edilen spor için yüksek düzeyde delilik şart. Hareket halinde olan trenin üzerine çıkan sporcular binlerce volt elektrik taşıyan kablolardan kaçmaya çalışır. Bu yüksek doz adrenalin her sene onlarca gencin telef olmasına sebep olur. Telef olma sebebinin yüksek adrenalin olmadığı bu sporu başarıyla icra edip trenden inmeyi başaran gençler, çevrelerinde saygı kazandıklarına inanırlar.

 

Slacklining

Gerilmiş bir naylon ipin üzerinde dengede durup bazı akrobasi hareketlerini yapabilmeye dayanıyor. Kullanılan ip yassı ve biraz geniş. Tehlike ve adrenalin derecesi ipin ne kadar yüksek noktalara bağlandığıyla doğru orantılı.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.